יזכור
חללי מערכות ישראל ממשפחות יוצאי סוצ'בה והסביבה

המידע נערך אחרי שלוקט מאתר מפעל ההנצחה הממלכתי "יזכור" של משרד הביטחון או ממשפחות החללים. אנו מביעים צער מראש על כל השמטה או שיבוש אפשרי.
מרדכי גרוס, ישראל היבנר, יהודה טננהאוס, בן-ציון פוקס

רשימת חללי מערכות ישראל (220 KB)

יוסף גינוט ז"ל


יוסף גינוט ז"ל

בן פרומה ויהושע, נולד בשנת 1930 בעיר סוצ'אבה, בוקובינה. שם התחנך ברוח הדת והמסורת והיה חבר בתנועת "בני-עקיבא". בהיותו בן 11, גורש יחד עם כל המשפחה לטרנסניסטריה, ומקץ שלוש שנות סבל שוחרר על-ידי הרוסים. חזר לבוקובינה ומשם נסע לקונסטנצה, התגנב לתוך האונייה "מכס נורדוי", והגיע בשנת 1946 לארץ. במסגרת "עליית-הנוער" נשלח ל"נווה עמיאל", מוסד חקלאי-דתי בשדה יעקב, עבד כטרקטוריסט ונתחבב על כלם.
לאחר 29.11.1947 היה בין ראשוני הלוחמים לעצמאות ישראל. שירת בחיל- הים, בפלוגת הנחיתה. בליל 18-17 ביולי 1948 נערך מבצע "מוות לפולש" לפריצת הדרך לנגב. במבצע זה תיגברה פלוגת הנחיתה את חטיבת "גבעתי" ותקפה את הכפר בית עפא מצפון, כשפלוגת "גבעתי" תקפה מדרום. בקרב זה נפל יוסף, ביום י"א בתמוז תש"ח (18.7.1948). ביום ט"ז בתשרי תש"י (9.10.1949) הועבר למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בנחלת יצחק.יוסף ("ג'וני") גליקמן ז"ל


יוסף ("ג'וני") גליקמן ז"ל

בנם-יחידם של מכס ומליטה. נולד ביום י"ב בסיון תש"ו (11.6.1946) בסוצ'בה. אחרי שיוסף סיים שם את לימודיו בבית ספר יסודי ובארבע כיתות של בית-ספר תיכון, עלתה המשפחה לישראל בשנת 1962. יוסף אהב להתעסק ברדיו וראה ,באלקטרוניקה לא תחביב בלבד כי אם מקצוע, לכן למד בבית הספר "אורט" (יד סינגלובסקי). וכן למד גם בבית הספר הטכני של חיל האוויר בחיפה וגויס לצה"ל במרס 1964.ביום י"ג באייר תשכ"ו (3.5.1966) נפל בשעת מילוי תפקידו והובא למנוחת עולמים בבית הקברות בקריית שאול.

דוב דיסטנפלד ז"ל


דוב דיסטנפלד ז"ל

בן משה-חיים וחוה. נולד בכ"ז באייר תרצ"א (15.5.1931) ברומניה. סיים את לימודיו בבית-ספר יסודי בסוצ'בה, ואחרי שלמד בכיתות ראשונות של בית-ספר תיכון עבר לבית-ספר מקצועי בבוקרשט. השתייך ל"בני עקיבא". נעוריו עברו עליו במחנה-המעצר בטרנסניסטריה, מקום שם ניספה אביו. עם שחרורו עלה לארץ אך בדרכו נשלח לקפריסין על-ידי הבריטים יחד עם אלפי אחיו. בקפריסין נמצא במסגרת האימונים של ה"הגנה". בהגיעו לארץ בשנת 1947/48 נכנס כחניך במוסד "נוה עמיאל", ב- 1948 התנדב לשמירה בעין-השופט וכן השתתף בהדיפת צבא קאוקג'י משערי משמר-העמק. ב- 1949 גויס לצה"ל. כמעט עם שחרורו מהצבא, השתתף בקרב עם האויב הסורי בשפך-הירדן ליד הכנרת, ושם נפל ב- ל' בניסן תשי"א (6.5.1951), והובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בראש-פינה.


צבי הלר ז"ל


צבי הלר ז"ל

בן חנה ומאיר - ניצולי השואה, נולד בי"ח באלול תש'ד (7.9.1944) בדורוהוי שברומניה. אחרי המלחמה עברה המשפחה לסוצ'בה, שם גמר צביקה את ביה"ס העממי ובשנת 1958 עלתה המשפחה ארצה ונשלחה לפרדס-חנה. צביקה נשלח לקיבוץ נגבה, ללמוד את השפה ולהכיר את הארץ. אחרי כתה ט' עבר לגור עם הוריו בחדרה, למד שם בביה"ס התיכון ובביה"ס "אורט" בנתניה וסיים לימודיו במגמה לאלקטרוניקה ב-1961. הוא גויס לצה"ל באוגוסט 1964, התנדב לחיל הים ושירת כאלקטרונאי במשחתת "אילת", כולל מלחמת ששת הימים. אחרי שחרורו, הוא המשיך כימאי בצי הסוחר וב-1970 התחתן עם חנה ולמד הנדסה במכון הטכנולוגי בחולון. במלחמת יום הכיפורים גויס צבי לשרות בחיל התותחנים, נפצע ב- 14.10.1973 ונפטר ביום כ"ג בטבת תשל"ד (*17.1.1974). הוא נקבר בבית הקברות הצבאי בקרית-שאול בתל-אביב.

מרדכי הס ז"ל


מרדכי הס ז"ל

בן ישראל-אברהם ולאה. נולד בט' במנחם אב תרפ"ז בפרטשטי שבבוקובינה, רומניה. למד ב"חדרים" ובבית הספר עממי בסוצ'בה ואחר כך החל ללמוד נגרות. הוגלה עם משפחתו לטרנסניסטריה ואחרי השחרור הצטרף להכשרה של "פועלי אגודת ישראל". יצא ב"נתיב הבריחה" לאיטליה וב-1946 העפיל לארץ באנייה "הגנה". אחרי שהות בקיבוץ נחלת יהודה, עבר לתל אביב, עבד בבניין והתגייס בתש"ז לפלוגה הדתית שב"הגנה" והשתתף במארבים ובפעולות קרב רבות נגד הפורעים, בהדיפת התקפה של שריוני הלגיון הערבי על ג'ימזו ליד בן שמן והשתתף בקרבות מבצע "דני". נפצע קשה בראשו ביום 11.7.1948. נותח פעמיים אחדות ועוד לפני פטירתו אמר כי מיד עם החלמתו יחזור לחזית. מת בבית החולים "בלינסון" ב-28.8.1948. נקבר בבית הקברות הצבאי בנחלת יצחק.דוד זינגר ז"ל


דוד זינגר ז"ל

בן משה ואלישבע. נולד בשנת 1922 בעיר סוצ'בה. בנערותו למד בישיבת ויז'ניץ וגמר בית ספר תיכון. בשנת 1942 עלה ארצה כחבר תנועה "בני עקיבא" ונכנס לקבוצת כפר עציון. היה חבר ה"הגנה" ואחרי שעזב את הקבוצה היה נוטר ואחר כך התישב בירושלים ועבד כפרוון. בערבים היה משמש מדריך במחתרת ה"הגנה". לאחר שעלה בידו להביא את אמו מגולת טרנסניסטריה דאג למחייתה. היה איש מעשה ורחב נפש. בעת מלחמת השחרור הגן על ירושלים הנצורה בכל קרבותיה. עבר את קרבות פריצת הדרך לעיר העתיקה וכיבוש קטמון. נהרג בקרבות שייך ג'ראח בי"ט באייר תש"ח (28 במאי 1948). היה קבור בשייך באדר והועבר ב-10.9.1950 להר הרצל בירושלים.
שלמה טרטר ז"ל


שלמה טרטר ז"ל

בן משולם והניה. נולד ב-24.4.1921 בסוצ'בה. גמר בית ספר עממי, למד מכונאות ועבד במקצועו. עוד לפני הנאצים וזוועותיהם עבר לבוקרשט, שם התקבל להכשרת "בני-עקיבא" ובשנת 1944 עלה לארץ, הצטרף לקבוצת "מכורה" שבכפר חסידים וככל חברי הקבוצה היה חבר ב"הגנה". שלמה לא זכה להשתתף בעליית הקבוצה על הקרקע, כי בינתיים התגייס לצבא. היה בין משחררי חיפה ובין כובשי הגליל. בקבוצתו היה אחראי לשירות הרפואי ושימש בצבא כחובש. היה חלוץ וחייל.

מתוך הכרה, ומילא תפקידו בשמחה ובדייקנות היה צעיר עדין-נפש, הסתפק במועט ודרש מעצמו את המקסימום. נפל ביום 15.8.1948 כאשר חש להגיש עזרה לחבר פצוע, מול אש האויב בשלטי כפר יעבץ. היה קבור בתל מונד וביום י"א בניסן תשי"א (17.5.1951) הועבר למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בחיפה.
שושנה ('שוש') כספי ז"לשושנה כספי ז"ל

בת אליהו ורותי. נולדה ביום כ"ב באלול תשי"ז (18.9.1957) במושב סגולה שבקרבת אשקלון. שלוש שנים למדה בבית-הספר המשותף למושבי הסביבה 'מנ"ס' בשנת 1966 עברה המשפחה לקרית-גת שם שושנה המשיכה את לימודיה בבית הספר 'בן-צבי' ובחטיבת-הביניים והתיכונית בבית הספר המקיף 'רוגוזין' שבקרית-גת, שם סיימה בהצלחה את חוק לימודיה במגמה ההומנית. בסוף ינואר 1976 גויסה שושנה לשירות הסדיר והוצבה לאחד מבסיסי חיל-האויר ולאחר חודשים-מספר הועברה, לפי בקשתה, לבסיס של טייסת-מסוקים. ב- י"ח בתשרי תשל"ז (12.10.1976) נפלה שושנה במילוי תפקידה. הובאה למנוחת עולמים בחלקה הצבאית של בית-הקברות בנתניה. השאירה אחריה הורים ושני אחים.
דוב (בובי) כץ ז"ל


דוב (בובי) כץ ז"ל

בן ברכה ומשה, נולד ביום ט"ז בניסן תרפ"ז (18.4.1927) בעיר לספזי, רומניה. משפחתו עברה להתגורר באיצקני ליד סוצ'אבה, שם הוא סיים לימודיו בבית-ספר יסודי וכיתות אחדות בבית-ספר תיכון. ב-1941 גורש עם משפחתו למחנה-הריכוז במוגילב, טרנסניסטריה, שם עבר שלוש שנים של רעב, מכות, השפלות ובקושי החלים ממחלת הטיפוס. אחרי השחרור חזר לעירו ואח"כ עבר לבוקרשט, שם סיים את לימודיו התיכוניים. הוא הצטרף לתנועת נוער ציונית, שם למד חקלאות ועבר אימונים. ב- 1947 יצא דב וקבוצתו בדרכם לארץ-ישראל, אולם נתפסו ע"י הבריטים ונשלחו למחנות בקפריסין. מיד עם הגיעו ארצה צורף לפלמ"ח לחטיבת "הנגב", ונלחם בפולש המצרי. בקרבות "עשרת הימים" שבין שתי ההפוגות, השתתף בהתקפה על משטרת עיראק-סוידן ובליל 8-9.7.1948. אש אויב עזה ניתכה עליהם ודב נפצע בראשו. הוא הוטס למרכז הארץ ונותח, אבל ביום ה' בתמוז תש"ח (12.7.1948) מת מפציעתו, והובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין הצבאי בפתח תקווה.צבי-אריה ספיר ז"ל


צבי-אריה ספיר ז"ל

בנם יחידם של אברהם ואלקה. נולד ביום ו בכסלו תש"ב (3.12.1941) במורפה, בגלות טרנסניסטריה. המשפחה עלתה לארץ מסוצ'בה בשנת 1950. סיים את לימודיו בבית הספר היסודי הדתי "מוריה" ולאחר מכן למד בבית הספר המקצועי הדתי "ישיבת מרום ציון" עד סיומו. השתייך לתנועת "בני-עקיבא" בקבוצת "חלוצים". הוא עסק במכניקה עדינה, אך נטה לספרות ולאמנות. גויס לצה"ל בספטמבר 1961. נפל בשעת מילוי תפקידו ביום י"ח בשבט תשכ"ב (23.1.1962) והובא למנוחת עולמים בבית הקברות הצבאי שעל הר הרצל בירושלים.

יעקב-משה פיזם ז"ל


יעקב-משה פיזם ז"ל

בן דויד ושרה. נולד ביום י"ט בטבת תרצ"ה (25.12.1934) בעיר סוצ'בה (בוקובינה). בשנת 1941 הוגלה על ידי הנאצים יחד עם אביו ואמו לטרנסניסטריה, שם סבלו רעב ומצוקה. אחרי שאביו נפטר עקב מחלות קשות ורעב, חזרה ב-1944 האם עם בנה לסוצ'בה. האם עבדה קשה כדי לכלכל את בנה יחידה והביאה אותו לידי לימוד רוקחות וטכנאות שיניים.
לבסוף עלה לארץ והאם באה כשנה לאחריו. לאחר שהגיעה האם שירת כבר בשירות מילואים. תקופת מה אחרי עלותו לארץ, רכש קבינט לריפוי שיניים אך לפני שמלאה שנה מיום פתחו את המרפאה נפל יעקב בגבול הסורי. זה היה אור ליום כ"ה באייר תשכ"ז (4.6.1967). הובא למנוחת עולמים בבית הקברות הצבאי בצפת.
משה-יוסף קרצנר ז"ל


משה-יוסף קרצנר ז"ל

בן מרים ומנחם, נולד ביום ו' בטבת תרפ"ב (6.01.1922) בעיר סוצ'בה שבבוקובינה, רומניה. למד ב"ישיבה" ובבית-ספר תיכון למסחר ועבד כמנהל-חשבונות. ב-1941 הוגלה עם משפחתו לטרנסניסטריה, נתנסה בכל התלאות ואביו נספה שם. הוא שב אחרי המלחמה, היה פעיל בארגון "הבריחה" מרומניה ובהעפלה. בשנת 1946 העפיל ארצה באונייה "מכס נורדוי" ועבד כפועל-בניין. משה-יוסף התגייס באפריל 1948 וסיים קורס חבלה ומיקוש ואחר-כך שירת ביחידת-שדה במטה חטיבת "קריתי"..הוא השתתף בפעולות-חבלה רבות ופירוק מוקשים בחזית המרכז. הגשר שהקימה יחידתו על נחל שורק נקרא על שמו "גשר משה". בשעת טיפול בשדה מוקשים בשער-הגיא עלה על מוקש ונהרג ביום י"ז בטבת תש"ט (18.01.1949). לבקשת אמו, שעלתה ארצה, הובא ביום י"ט בטבת תש"ט (21.01.1949) למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בחיפה.מאיר (מרצ'ל) רול ז"ל


מאיר (מרצ'ל) רול ז"ל
בן ליאופולד ופרימה. נולד ב-כ"ג בסיוון תש"ד (14.6.1944) בסוצ'בה. שם הוא למד עד סיום ביה"ס התיכון ולאחר מכן למד שנתיים הנדסה כימית באוניברסיטה בעיר גלץ, שנים שבהם גם שירת בצבא הרומני, בזמן חופשת הלימודים. בשנת 1964 עלה לארץ והצטרף לקיבוץ נען. מאיר היה ספורטאי בלב ונפש והצטיין במשחק הכדורעף ואף השתתף במסעות נבחרת ישראל ליוון ולתורכיה. כן זכה להשתתף במשחקי ה"מכביה". הוא למד במדרשה לחינוך גופני במכון ווינגייט ולאחר סיום לימודיו עבד כמורה להתעמלות וכמדריך ספורט בנען. בנובמבר 1966 גויס והוצב לחטיבת "גולני" למשך שלושה חודשים ובפרוץ מלחמת ששת הימים נלחם באבו טור שבירושלים ובקרב זה נפל בכ"ז באייר תשכ"ז (6.6.1967). הובא למנוחת עולמים בבית הקברות הצבאי שעל הר הרצל בירושלים.ליאור רום ז"ל


ליאור רום ז"ל

בן הדוויגה וקרל. נולד ביום י"ז בתמוז תשכ"ד (26.6.1964) בחיפה. בשנים 1971-1968 התגורר עם משפחתו בלונדון, ולאחר שובם ארצה, ברמת השרון. שם למד בבית-הספר היסודי 'גולן', בחטיבת-הביניים 'עלומים' ובבית-הספר התיכון ע"ש רוטברג. במקביל למד מוזיקה בקונסרבטוריון ברמת השרון אותו סיים בגיל שש-עשרה. ליאור הצטין ביותר בלימודיו בתחומים רבים ועל אף זאת שמר על צניעותו וטוב-לבו. היה חבר בתנועת 'הנוער העובד והלומד' ברמת השרון.
בשנת 1982 התקבל לפקולטה להנדסת חשמל בטכניון במסגרת העתודה האקדמית, הוסמך כמהנדס חשמל בשנת 1987 ובמקביל סיים גם קורס קצינים. את השירות הסדיר עשה משנת 1987 בחיל החימוש, בפיתוח טנק ה'מרכבה'. בשנת 1990 הועלה לדרגת סרן ונפל בעת שירותו ביום כ"ז בסיוון תשנ"א (9.6.1991). הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין הצבאי בקרית שאול. בשנת 2003 נפתחה מעבדת אינטגרציה 'מרכבה סימן 4' על שמו. הותיר אחריו הורים ואח.


חיים-יוסף (ספי) שאומן ז"ל


חיים-יוסף (ספי) שאומן ז"ל

בן עדינה וישראל, נולד ביום ג' בכסלו תשי"ג (21.11.1952) בתל- אביב. למד תחילה בבית-הספר היסודי הממלכתי דתי "עציון" בתל-אביב. ואח"כ בישיבה התיכונית "נחלים. הוא היה חניך ואח"כ מדריך בתנועת "בני עקיבא" והרבה לעסוק בספורט. בפברואר 1971 הוא התגייס לצה"ל, עבר קורס מפקדי טנקים וקורס קצינים בחיל-השריון, לחם במלחמת יום הכיפורים בחזית המצרית ונפצע, אך למרות פציעותיו

שב ספי לחזית. הוא המשיך בצבא הקבע, והגיע - בן 27 - לדרגת סגן-אלוף ומפקד גדוד שריון. במקביל למד ספי באוניברסיטת "בר-אילן", השלים בשנתיים לימודיו כבוגר החוגים לכלכלה ולמנהל עסקים. בתפקידו האחרון שימש כמפקד יחידה, לחם במלחמת שלום הגליל ובקרב על פריצת הציר המערבי של בקעת הלבנון, בכפר עין עטינה, נפל ספי, ביום י"ט בסיוון תשמ"ב (9.6.1982). בן 29 היה בנופלו והובא למנוחות בבית-הקברות הצבאי בחולון. הותיר אחריו הורים, רעיה, בן, בת ואחות.

אברהם-ניסן (אבי) שכטר ז"ל


אברהם-ניסן (אבי) שכטר ז"ל

בן פנינה ויוסף, נולד ביום ח' באב תשכ"ד (17.7.1964) בחיפה אבי למד בבה"ס היסודי "רמב"ם" בנוה-שאנן אחר-כך בבה"ס "יבנה" בחיפה ובפנימייה בכפר-הרואה עד כיתה ט' והמשיך בישיבת נתניה, שם השלים כיתות י'-י"ב. אבי היה פעיל בתנועת "בני-עקיבא". בהיותו בכיתה י"ב התייתם מאביו ועבר ללמוד בישיבת "עזתה", שבנתיבות.
בינואר 1983 התגייס אבי לצה"ל, לחיל-השריון. חבריו כינו אותו "רב הפלוגה", על הרוח המיוחדת שהשרה בפלוגה. במאי 1983 השלים אבי קורס מקצועי בחיל-השריון, עלה לדרגת רב"ט והועבר עם יחידתו לשירות מבצעי בלבנון. ב- 27 במאי 1984, בסיור באיזור ג'ב-ג'נין, נפצע אבי פצעים אנושים בראשו מאש אויב, כחודש ימים הוא נאבק על חייו וביום כ"ה בסיון תשמ"ד (24.6.1984) נפטר. בן 20 שנים היה במותו והובא למנוחות בבית-הקברות האזרחי בכפר סמיר, שליד חיפה. השאיר אחריו אם, אח ואחות.אלנתן שכטר ז"ל


אלנתן שכטר ז"ל

בן רותי וראובן. נולד בכור להוריו ביום כ"ה באלול תשל"ח (27.9.1978) באלון שבות שבגוש עציון. בגיל שנתיים עבר עם משפחתו לקרית שמונה, למד בגן ובית-ספר יסודי ממלכתי-דתי ובכיתות ז'-ח' למד בישיבה התיכונית בחיספין שברמת הגולן ועבר אח"כ ל-'ישיבת ירושלים לצעירים' התיכונית שליד מרכז הרב. עם סיום לימודיו הצטרף להקמת ישיבה גבוהה בתל אביב בראשות הרב חיים גנץ ולאחר שלוש שנים
ישי שכטר ז"ל


ישי שכטר ז"ל

בן שרה-חיה (לבית בייגל) ויצחק-יהודה. נולד ביום כ"ה באדר תשל"ה (8.3.1975) בחיפה, השלישי בין ששת ילדי משפחת שכטר. ישי למד שנתיים בביה"ס "יבנה" ואח"כ שנתיים בביה"ס "נחלת צבי" באלון מורה. כשעברה המשפחה לקדומים, למד שם עוד שנתיים והמשיך בישיבה התיכונית בקרני שומרון. אחרי סיום הלימודים, התגייס ישי לצה"ל ביולי 1993, לפלוגת ההנדסה בחטיבת הנח"ל הוא הצטרף לצוות "מיכה" באוגוסט 1993, עבר טירונות חי"ר של הנח"ל ונבחר לתפקיד הקשר של מפקד הצוות, עבר קורס חבלה בסיסי והמשיך לקורס מפקדי כיתות ומש"קי חבלה ואחר כך לקורס קציני הנדסה וחיל רגלים. עם סיומו חזר ישי באוגוסט 1995 ליחידה ופיקד על צוות "שכטר". במרץ 1996 עלו ל"קו" בלבנון וישי נפל בקרב שם ביום כ"ג בסיון תשנ"ו (10.6.1996). הוא הועלה לדרגת סגן לאחר מותו. בן 21 היה בנופלו. הובא למנוחות בחלקה הצבאית של בית העלמין בקדומים. הותיר אחריו הורים, שני אחים ושלוש אחיות. הצטרף לישיבת ההסדר במצפה רמון. אלנתן ניחן בכישרון מוזיקלי,שר וניגן בגיטרה. בחודש דצמבר 1999 התגייס לצה"ל ושירת כמש"ק בסוללה בחיל-התותחנים. ביום כ"ו בניסן תשס"א (19.4.2002) נהרג אלנתן בדרכו לפעילות מבצעית, בן 22 היה בנופלו. לאחר מותו הועלה לדרגת סמל והובא למנוחות בבית-העלמין הצבאי בקרית שמונה. הותיר אחריו הורים, שני אחים ושלוש אחיות.